Eski Devlet Başkanına 45 Yıl Hapis Cezası

Eski Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez, ABD’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla yargılandıktan sonra 45 yıl hapis ve 8 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. New York’taki federal mahkemede görülen davanın ardından Yargıç P. Kevin Castel, Hernandez’in ABD’ye 400 tondan fazla uyuşturucu sokmaya yardım ettiği suçlamasıyla cezalandırıldığını açıkladı.

YARGIÇ: “İKİYÜZLÜ BİR SİYASETÇİ”

Yargıç Castel, bu kararın yasaları çiğneyenler için bir uyarı olması gerektiğini vurgulayarak, Hernandez’in siyasi çıkarları uğruna uyuşturucu kaçakçılarına yardım ettiğini belirtti ve onu “güce aç, ikiyüzlü bir siyasetçi” olarak nitelendirdi.

Hernandez, cezasının açıklanmasının ardından masum olduğunu ve haksız yere suçlandığını savundu. Jürinin kararını etkileyebilecek kanıtların mahkemeye sunulmasına izin verilmediğini iddia etti ve siyasetçilerin ve uyuşturucu kaçakçılarının zulmüne uğradığını ileri sürdü.

NE OLMUŞTU?

ABD Federal Savcılığı, eski Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez’i ülkeye uyuşturucu sokmak amacıyla yasadışı faaliyetlerde bulunmak ve silah kaçakçılığıyla suçladı.

Hernandez’in ABD’nin iade talebi üzerine, Honduras Yüksek Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda 2022 yılında başkent Tegucigalpa’daki evinden polisler tarafından alındı ve 22 Nisan 2022’de ABD’ye gönderildi.

Hernandez’in kardeşi Juan Antonio Tony Hernandez, ABD’de uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlamalarıyla 2021 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir